Skautský kroj
Historie skautského kroje
Skautský kroj pomáhá již desítky let udržovat bratrské pouto mezi skauty na celém světě. Jeho podoba byla původně odvozena od uniformy jihoafrické jízdní policie z dob, kdy jí velel Baden-Powell. Jejich stejnokroj se mu zdál ideálním z hlediska pohodlí, praktičnosti i ochraně proti nepřízni počasí.
Z původní podoby kroje anglických skautů byl vytvořen i kroj skautů českých. Na počátku samostatné Československé republiky používali vodní skauti tentýž kroj jako skauti suchozemští. Později však byla košile zaměněna za námořnickou bundu s námořnickým límcem s bílým tričkem ve výstřihu, který stahovala černá šňůrka, šátek se nepoužíval. Na hlavě se nosila tmavě modrá lodička se světle modrým lemováním. Modrá košile se začala používat po roce 1936 stejně jako světlemodrý šátek a bílý popruhový opasek. Na hlavě se nosil „lívanec“ s černou stuhou a žlutým nápisem Junák. Později se začal používat i tzv. „bonbonek“.
Současný krojový řád
Současná podoba skautského kroje se s malými obměnami používá od roku 2000. Kroj se podle Krojového řádu skládá ze základních, příležitostných a doplňkových součástí.
Základními součástmi skautského kroje jsou košile a šátek.
Košile
Vodácká krojová košile se nosí zasunuta do kalhot či sukně vždy s bílým opaskem, šňůrkou, pokrývkou hlavy jednotnou v oddíle a šátkem. Barva košile je námořnická modrá.
Celý krojový řád a jeho přílohy najdetete na stránkách Junáka.
-
Levá část košile
Umístění skautského slibového odznaku.
-
Levá horní část nad příklopem kapsy
Umístění stužek vyznamenání.
-
Levý příklop kapsy
Umístění služebních let.
-
Střed levé kapsy
Kvalifikační odznak (čekatelský, vůdcovský nebo kapitánský) je možné umístit nad instruktorský odznak. V případě udělení čestných odznaků, které se nosí na středu levé kapsy, jsou kvalifikační odznaky umístěné na středu pravé kapsy.
-
Střed pravé kapsy
Stupně zdatnosti, nejdéle do 18 let, liliový kříž nebo modrý šíp odříkání. Tradičně se zde taktéž nosí čestný odznak „Bílý orel“.
-
Prává horní část košile
Prostor pro příležitostné účastnické odznaky, nejdéle do 1 roku od konání akce. Členové, kteří nosí ORIONskou hvězdu, na košili pak již žádné další příležitostné nášivky nenosí.
-
Pravá horní část nad příklopem kapsy
Umístění mezinárodní domovenky Czech republic.
-
Pravý rukáv
Znak WOSM, WAGGGS nebo ISGF. A dále nášivky odborných zkoušek nejdéle do 18 let, s vyjímkou Třech orlích per.
-
Levý rukáv
Domovenka, číslo oddílu, vlaječka oddílu. Skauti na tomto rukávu mohou nosit taktéž barvu posádky (nebo odznak družiny), činovníci pak hodnostní označení.
Oddíl Přístav ORJ KRJ HKVS
Šátek
Tradiční šátková řada
Členové našeho oddílu nosí zpravidla níže uvedené šátky, který je možné příležitostně nahradit jiným typem. Šátky, které používáme jsou dle krojového řádu Junáka označené jako „komunitní“.
Nová šátková řada
Krojový řád zavedl od roku 2019 taktéž novou šátkovou řadu. Tyto šátky jsou krojovým řádem junáka označené jako „šátek pro výchovné kategorie“ a jsou základním typem šátku pro všechny skauty, pokud nejsou použité šátky vlastní, takzvané „komunitní“. Z důvodu zachování ORIONské tradice novou šátkovou řadu v našem středisku nepoužíváme, nicméně je zde uvádíme pro přehled.
Šňurka
Šňurka je doplňkovou součástí kroje, tradičně ji však nosí všichni členové našeho oddílu ke kroji v červené nebo bílé variantě; pro přehled uvádíme všechny.